On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| Oiled Filter Media | Filter Extendable |
| Quality Construction | Filter Material Paper |
| Filter Type Dry | Filter Color White |
| Manufacturer's Part Number | KF-1032D |
| SKU | KF-1032D-BKJF |
| Manufacturer Name | S&B Filters |
| UPC/GTIN | 841372032387 |
| Shipping Weight | 3.00 lb. |
| Shipping Length | 10 in. |
| Shipping Width | 10 in. |
| Shipping Height | 13 in. |
| Fuel Type | Diesel / Gas |
| Bottom | 9.35" |
| Filter Media | Dry |
| Filter Type | Disposable |
| Flange | 7" |
| Length | 4" |
| Shape | Cone |
| Top | 7" |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - P65Warnings.ca.gov |
| Internal | L1R1 |
| Product Type | Filters for S&B Intakes |
| Vehicle Fitment | Flange: 7" | B: 9.35" | T: 7" | L: 4" |
Follow along as we show you just how easy it is to clean and maintain your S&B Dry Extendable Filter.