On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| 5 Quart Capacity | Machined Cooling Fins |
| Magnetic Drain Plug | Black Powder Coat Finish |
| Aluminum Oil Dipstick | Reusable O-Ring Gasket Seal |
| YEAR | MAKE - ENGINE SERIES |
|---|---|
| 1997-2008 | Ford- F-150 V6 4.2L Gas |
| 1997-2014 | Ford- F-150 V8 4.6L Gas |
| 2009-2010 | Ford- F-150 Raptor V8 6.2L Gas |
| 2011-2014 | Ford- F-150 V6 3.7L Gas |
| 2011-2019 | Ford- F-150 V8 5.0L Gas |
| 2011-2019 | Ford- F-150 EcoBoost V6 3.5L Gas |
| 2015-2019 | Ford- F-150 EcoBoost V6 2.7L Gas |
| 2017-2019 | Ford- F-150 Raptor EcoBoost V6 3.5L Gas |
| 2018-2019 | Ford- F-150 Power Stroke Turbo Diesel V6 3.0L Diesel |
| Manufacturer Name | Mag-Hytec |
| Manufacturer Part Number | 12-9.75 |
| Capacity | 5 Quarts |
| Overall height | 3 1/2″ |
| Weight | 9 lbs |
| Dimensions | 13 × 12 × 4 in |
| Diesel / Gas | Diesel, Gas |
| Truck, Van, Motorhome | Truck |
| Vehicle Fitment | 1997-2019 Ford F-150 (9.75" Axle 12-Bolt) |
| Installation Instructions | Click to View |