On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| Dodge Rear 2003-2005 Standard Output Diesel | 1/8 NPT temperature sender port 303 stainless steel hardware |
| Bolt Pattern has two top and bottom bolts @ 11:00 & 1:00 O’clock & 7:00 & 5:00 O’clock for quick identification. See inside view. | Lube level reference plug |
| OR #AA 14-11.5 Bolt Pattern has one top and one bottom bolt @ 12:00 O’clock & 6:00 O’clock for quick identification. | Finned aircraft aluminum housing |
| 03-06 Dodge 2500 Series Automatic | Requires allen key wrenches (included) for installation and service |
| Magnetic drain plug and anodized aluminum dipstick with magnetic insert | Fits with most factory suspension systems and aftermarket anti-sway bars |
| O-rings require no gaskets or sealant | Total Capacity - 6 Quarts |
| Routine lube maintenance without removing the differential cover |
| YEAR | MAKE - ENGINE SERIES |
|---|---|
| 2003-2006 | Dodge- 5.9L 24V Cummins/ Gas |
| Manufacturer Name | Mag-Hytec |
| Manufacturer Part Number | AA 14-10.5 |
| Capacity | 6 Quarts |
| Overall height | 3 3/4″ |
| Weight | 11 lbs |
| Dimensions | 14 × 13 × 4 in |
| Auto / Stick | Automatic, Standard |
| Truck, Van, Motorhome | Truck |
| Vehicle Fitment | 2003-2006 Dodge 2500 Series Automatic (AAM 10.5" 14-Bolt) |
| Installation Instructions | Click to View |