On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| 8.3 Qts Over Stock | O-Rings Require No Gaskets Or Sealants |
| Magnetic Drain Plug | Deep High-Capacity Sump For Maximum Cooling |
| 5R110W Transmission Pan | 303 Hardware Except Allen Head Cap Screws Are Zinc Plated |
| 1/8 NPT Temperature Sender Port | Requires Only Three Allen Key Wrenches (Included) For Installation And Service |
| Finned Aircraft Aluminum Construction |
| YEAR | MAKE - ENGINE SERIES |
|---|---|
| 2008 - 2010 | Ford - 6.4L Powerstroke |
| Manufacturer Name | Mag-Hytec |
| Manufacturer Part Number | F5R110W |
| Weight | 24 lbs |
| 1/2, 3/4, or 1 Ton or Higher | 1 Ton or Higher, 3/4 |
| Shipping Length | 14 in. |
| Shipping Width | 21 in. |
| Shipping Height | 7 in. |
| Fuel Type | Diesel |
| Prop 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - P65Warnings.ca.gov |
| Vehicle Fitment | 2008-2010 Ford 6.4L Powerstroke (Equipped With 5R110W Transmission) |
| Installation Instructions | Click to View |