On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| For 20mm Dowels | Sold Individually (Qty 2 Needed Per Engine) |
| Multi-Layered Steel (MLS) Construction |
| YEAR | MAKE - ENGINE SERIES |
|---|---|
| 2005 | Ford - E-350 Club Wagon - 6.0 |
| 2005 - 2010 | Ford - E-350 Super Duty - 6.0 |
| 2005 - 2010 | Ford - E-450 Super Duty - 6.0 |
| 2005 | Ford - Excursion - 6.0 |
| 2005 - 2007 | Ford - F-250 Super Duty - 6.0 |
| 2005 - 2007 | Ford - F-350 Super Duty - 6.0 |
| 2005 - 2007 | Ford - F-450 Super Duty - 6.0 |
| 2005 - 2007 | Ford - F-550 Super Duty - 6.0 |
| Manufacturer Part Number | 54579A |
| Manufacturer Name | Mahle |
| GTIN | 27067878380 |
| Shipping Weight | 2.00 lb. |
| Shipping Length | 24 in. |
| Shipping Width | 9 in. |
| Shipping Height | 1 in. |
| Fuel Type | Diesel |
| Warranty Info | 1 Year Limited |
| Prop 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - P65Warnings.ca.gov |
| Internal | L23R9 |
| Vehicle Fitment | 2006.5-2007 Ford 6.0L Powerstroke (20mm Dowels) |
| Truck Applications | Dodge 24V CR 2003-07 |
|---|---|
| SKU | 54579A |
| Manufacturer | Mahle |
| Weight | 2.00 |