On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| Larger Inlet | Filter Cotton Cleanable |
| Cleanable 8-Ply Filter | Filter Material Cotton Gause |
| ISO 5011 Filtration Testing | Filter Color Red |
| Filter Type Oiled | Oil Color Red |
| Manufacturer's Part Number | KF-1042 |
| SKU | KF-1042-BKJF |
| Manufacturer Name | S&B Filters |
| UPC/GTIN | 841372031700 |
| Shipping Weight | 2.00 lb. |
| Shipping Length | 10 in. |
| Shipping Width | 10 in. |
| Shipping Height | 9 in. |
| Fuel Type | Diesel / Gas |
| Bottom | 8.75" x 6.25" |
| Filter Media | Oiled |
| Filter Type | Washable & Reusable |
| Flange | 4" |
| Length | 8" |
| Shape | Oval |
| Top | 7" x 4.5 |
| Warranty Info | Million Mile Limited |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - P65Warnings.ca.gov |
| Internal | L1R0 |
| Product Type | Filters for S&B Intakes |
| Efficiency Rating | 99.47% Efficient - ISO Coarse Dust |
| Quantity of Oil | 93 grams on filter element |
| Oil Color | Red Oil |
| Vehicle Fitment | Flange: 4 | B: 8.75" x 6.25" | T: 7" x 4.5 |
Follow along as we show you just how easy it is to clean and maintain your S&B Cotton Cleanable Filter using the S&B Precision II Cleaning and Oiling kit.