On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| Oiled Filter Media | Excellent Flow & Efficiency |
| YEAR | MAKE - ENGINE SERIES |
|---|---|
| 1994-2002 | Dodge / Ram - Ram 2500 5.9L, GAS |
| 1994-2002 | Dodge / Ram - Ram 3500 5.9L, GAS |
| 1994-2001 | Dodge / Ram - Ram 1500 5.2L, GAS |
| 1994-2001 | Dodge / Ram - Ram 1500 5.9L, GAS |
| 1994-1998 | Dodge / Ram - Ram 2500 5.2L, GAS |
| Manufacturer's Part Number | KF-1004 |
| SKU | KF-1004-BKJF |
| GTIN | 841372030376 |
| Manufacturer Name | S&B Filters |
| Shipping Weight | 2.00 lb. |
| Shipping Length | 10 in. |
| Shipping Width | 10 in. |
| Shipping Height | 13 in. |
| Fuel Type | Diesel / Gas |
| Bottom | 6.2" |
| Filter Media | Oiled |
| Filter Type | Washable & Reusable |
| Flange | 3.5" |
| Length | 1.75" |
| Shape | Cone |
| Top | 5.25" |
| Warranty Info | Million Mile Limited |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - P65Warnings.ca.gov |
| Internal | L0R0 |
| Vehicle Fitment | Flange: 3.5" | B: 6.2" | T: 5.25" | L: 1.75" |
Follow along as we show you just how easy it is to clean and maintain your S&B Cotton Cleanable Filter using the S&B Precision II Cleaning and Oiling kit.