On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| Filter Type Oiled | Filter Color Red |
| Filter Cotton Cleanable | Oil Color Red |
| Filter Material Cotton Gause |
| Manufacturer's Part Number | KF-1033 |
| SKU | KF-1033-BKJF |
| Manufacturer Name | S&B Filters |
| Type of Media | Oiled (Red) |
| Base Color | Black |
| Base OD | 6.5" |
| Element Height | 5.6" |
| Flange Height | 0.75" |
| Flange ID | 4" |
| Quantity of Oil | 29 Grams |
| Quantity of Oil Power Stack If Applicable | 7 Grams |
| Top Color | Black |
| Top OD | 5.5" |
| Type of Flange | Straight |
| Type of Top | Power Stack: Rubber |
S&B Cotton Cleanable Filter using the S&B Precision II Cleaning and Oiling kit