On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| Simple Installation | Provides Superior Filtration |
| Quality Construction |
| Manufacturer's Part Number | KF-1038D |
| SKU | KF-1038D-BKJF |
| GTIN | 841372032455 |
| Manufacturer Name | S&B Filters |
| Shipping Weight | 2.00 lb. |
| Shipping Length | 10 in. |
| Shipping Width | 10 in. |
| Shipping Height | 13 in. |
| Fuel Type | Diesel / Gas |
| Bottom | 6.5" |
| Filter Media | Dry |
| Filter Type | Disposable |
| Flange | 4" |
| Length | 6" |
| Shape | Cone |
| Top | 5.5" |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - P65Warnings.ca.gov |
| Internal | L0R0 |
| Vehicle Fitment | Flange: 4" | B: 6.5" | T: 5.5" | L: 6" |
Follow along as we show you just how easy it is to clean and maintain your S&B Dry Extendable Filter.