On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| Cleanable 8-Ply Filter | Smooth Transitions For Increased Airflow |
| ISO 5011 Filtration Tested |
| YEAR | MAKE - ENGINE SERIES |
|---|---|
| 2015-2017 | Volkswagen - GTI |
| 2015-2017 | Audi - S3 |
| Manufacturer's Part Number | KF-1065 |
| SKU | KF-1065-BKJF |
| GTIN | 841372037726 |
| Manufacturer Name | S&B Filters |
| Shipping Weight | 4.00 lb. |
| Shipping Length | 9 in. |
| Shipping Width | 10 in. |
| Shipping Height | 9 in. |
| Fuel Type | Diesel / Gas |
| Bottom | 5.5" x 10.85" |
| Filter Media | Oiled |
| Filter Type | Washable & Reusable |
| Flange | 3.5" |
| Length | 5.35" |
| Shape | Oval |
| Top | 4" x 9.25" |
| Warranty Info | Million Mile Limited |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - P65Warnings.ca.gov |
| Internal | L0R0 |
| Vehicle Fitment | Flange: 3.5" | B: 5.5" x 10.85" | T: 4" x 9.25" | L: 5.35" |
Follow along as we show you just how easy it is to clean and maintain your S&B Cotton Cleanable Filter using the S&B Precision II Cleaning and Oiling kit.