On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| Simple Installation | Filter Cotton Cleanable |
| Quality Construction | Filter Material Cotton Gause |
| Provides Superior Filtration | Filter Color Red |
| Fits 2019 Chevy Silverado / GMC Sierra 1500 5.3L / 6.2L | Oil Color Red |
| Filter Type Oiled |
| YEAR | MAKE - ENGINE SERIES |
|---|---|
| 2019 | Chevrolet - Silverado 1500 |
| 2019 | GMC - Sierra 1500 |
| Manufacturer's Part Number | KF-1072 |
| SKU | KF-1072-BKJF |
| GTIN | 841372039263 |
| Manufacturer Name | S&B Filters |
| Shipping Weight | 4.00 lb. |
| Shipping Length | 10 in. |
| Shipping Width | 10 in. |
| Shipping Height | 13 in. |
| Fuel Type | Gas |
| Bottom | 11" |
| Filter Media | Oiled |
| Filter Type | Washable & Reusable |
| Flange | 5.5" |
| Length | 12.5" |
| Shape | Cone |
| Top | 7" |
| Warranty Info | Million Mile Limited |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - P65Warnings.ca.gov |
| Internal | L0R0 |
| Vehicle Fitment | For Use With S&B Cold Air Intake Kits |
Follow along as we show you just how easy it is to clean and maintain your S&B Cotton Cleanable Filter using the S&B Precision II Cleaning and Oiling kit.