On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| Silicone Construction | Oil QTY: 200 Grams |
| Cleanable & Reusable | Filter: Cleanable |
| 8 Cotton Gauze Layers | Filter Material: Cotton |
| Fits: Intake Kit 75-5132 and 75-5132D | Sold As: Each |
| Filter Type: Oiled |
| Manufacturer's Part Number | KF-1080 |
| SKU | KF-1080-BKJF |
| GTIN | 841372039959 |
| Manufacturer Name | S&B Filters |
| Shipping Weight | 4.00 lb. |
| Shipping Length | 13 in. |
| Shipping Width | 10 in. |
| Shipping Height | 10 in. |
| Fuel Type | Diesel / Gas |
| Bottom | 11.70" |
| Filter Media | Oiled |
| Filter Type | Washable & Reusable |
| Flange | 5.125" |
| Shape | Straight |
| Top | 9.75" |
| Warranty Info | Million Mile Limited |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - P65Warnings.ca.gov |
| Internal | L6R0 |
| Vehicle Fitment | Flange: 5.125" | B: 11.70" | T: 9.75" | L: 5.50" |