On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| Filter Type Oiled | Filter Color Red |
| Filter Cotton Cleanable | Oil Color Red |
| Filter Material Cotton Gause |
| YEAR | MAKE - ENGINE SERIES |
|---|---|
| 2022-2023 | Toyota - Tundra 3.4L, Gas |
| 2022-2023 | Toyota - Tundra 3.4L Hybrid, Gas |
| 2023 | Toyota - Sequoia 3.4L Hybrid, Gas |
| Manufacturer's Part Number | KF-1090 |
| SKU | KF-1090-BKJF |
| Manufacturer Name | S&B Filters |
| Quantity Of Oil | 100 Grams |
| Type of Media | Oiled (Red) |
| Base Color | Black |
| Base OD | 11.70" |
| Element Height | 5.5" |
| Flange Height | 1.25" |
| Flange ID | 5.125" |
| Top Color | Black |
| Top OD | 9.75" |