On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| Larger Inlet | Filter Type Dry |
| Disposable Dry Filter | Filter Extendable |
| ISO 5011 Filtration Testing | Filter Material Paper |
| Fits 07-08 GMC Sierra V8 4.8L, 5.3L, 6.0L, 99-06 GMC Sierra V8 4.8L, 5.3L, 6.0L, 07-08 GMC Yukon, Yukon XL, Yukon Denali, Yukon XL Denali V8 4.8L, 5.3L, 6.0L & 6.2L | Filter Color White |
| YEAR | MAKE - ENGINE SERIES |
|---|---|
| 2007-2008 | GMC - Sierra 1500 |
| 2007-2008 | Yukon |
| 2007-2008 | Yukon XL 1500 |
| Manufacturer's Part Number | KF-1035D |
| SKU | KF-1035D-BKJF |
| Manufacturer Name | S&B Filters |
| UPC/GTIN | 841372032394 |
| Shipping Weight | 2.00 lb. |
| Shipping Length | 10 in. |
| Shipping Width | 10 in. |
| Shipping Height | 9 in. |
| Fuel Type | Diesel / Gas |
| Bottom | 9.75" x 8" |
| Filter Media | Dry |
| Filter Type | Disposable |
| Flange | 5" |
| Length | 8.5" |
| Shape | Oval |
| Top | 8.75" x 10" |
| Warranty Info | Million Mile Limited |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - P65Warnings.ca.gov |
| Internal | L67R0 |
| Product Type | Filters for S&B Intakes |
| Vehicle Fitment | Flange: 5" | B: 9.75" x 8" | T: 8.75" x 10" |
Follow along as we show you just how easy it is to clean and maintain your S&B Dry Extendable Filter.