On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| Improved Airflow | Filter Cotton Cleanable |
| Quality Construction | Filter Material Cotton Gause |
| Unrestrictive Design | Filter Color Red |
| Filter Type Oiled | Oil Color Red |
| Manufacturer's Part Number | KF-1000 |
| SKU | KF-1000-BKJF |
| Manufacturer Name | S&B Filters |
| UPC/GTIN | 841372030345 |
| Shipping Weight | 3.00 lb. |
| Shipping Length | 10 in. |
| Shipping Width | 10 in. |
| Shipping Height | 13 in. |
| Fuel Type | Diesel / Gas |
| Bottom | 7.75" X 6.75 |
| Filter Media | Oiled |
| Filter Type | Washable & Reusable |
| Flange | 4" |
| Length | 7" |
| Shape | Straight |
| Top | 6.75" X 5.75" |
| Warranty Info | Million Mile Limited |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - P65Warnings.ca.gov |
| Internal | L0R0 |
| Product Type | Filters for S&B Intakes |
| Efficiency Rating | 99.33% Efficient - ISO Coarse Dust |
| Quantity of Oil | 100 grams on filter element |
| Oil Color | Red Oil |
| Vehicle Fitment | Flange: 4" | B: 7.75" X 6.75" | T: 6.75" X 5.75" | L: 7" |
Follow along as we show you just how easy it is to clean and maintain your S&B Cotton Cleanable Filter using the S&B Precision II Cleaning and Oiling kit.