On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| Magnetic drain plug and anodized aluminum dipstick with magnetic insert | Lube level reference plug |
| O-rings require no gaskets or sealant | Finned aircraft aluminum housing |
| Routine lube maintenance without removing the differential cover | Requires allen key wrenches (included) for installation and service |
| 1/8 NPT temperature sender port | Fits with most factory suspension systems and aftermarket anti-sway bars |
| 303 stainless steel hardware |
| YEAR | MAKE - ENGINE SERIES |
|---|---|
| 1994-1998 | Dodge- 5.9L 12V Cummins/ Gas |
| 1998.5 | Dodge- 5.9L 24V Cummins/ Gas |
| 1999-2002 | Dodge- 5.9L 24V Cummins/ Gas/ 7.3L Powerstroke, Ford- 5.9L 24V Cummins/ Gas/ 7.3L Powerstroke |
| 2003 | Ford- 6.0L Powerstroke/ 7.3L Powerstroke/ Gas |
| 2004-2007 | Ford- 6.0L Powerstroke/ Gas |
| 2008-2010 | Ford- 6.4L Powerstroke/ Gas |
| 2011-2016 | Ford- 6.7L Powerstroke/ Gas |
| Manufacturer Name | Mag-Hytec |
| Manufacturer Part Number | Dana #80 |
| Capacity | 8 Quarts |
| Includes | Bolt kit, Drain Plug and Dip Stick. |
| Overall height | 4.125" |
| Weight | 9 lbs |
| Dimensions | 14 × 12 × 4 in |
| 1/2, 3/4, or 1 Ton or Higher | 1 Ton or Higher, 3/4 |
| Auto / Stick | Automatic, Standard |
| Truck, Van, Motorhome | Motorhome, Truck, Van |
| Single or Dual Rear Tires | DRW, SRW |
| Vehicle Fitment | 1999-2016 Ford Super Duty F-350 (Dually) | 1994-2002 Dodge Ram (2500 6-Speed) (3500 All) (Dana 80 - See Description) |
| Installation Instructions | Click to View |