On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| .25mm/.010" Over Thickness Head Gasket | Meets Or Exceeds OE Specs |
| YEAR | MAKE - ENGINE SERIES |
|---|---|
| 1989 - 1998 | Dodge - 5.9L 12V Cummins |
| Manufacturer Part Number | HS4068A |
| Manufacturer Name | Mahle |
| GTIN | 725975872833 |
| Shipping Weight | 5.00 lb. |
| Shipping Length | 39 in. |
| Shipping Width | 11 in. |
| Shipping Height | 3 in. |
| Fuel Type | Diesel |
| Warranty Info | 1 Year Limited |
| Prop 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - P65Warnings.ca.gov |
| Internal | L0R0 |
| Vehicle Fitment | 1989-1998 Dodge with 5.9L Cummins Engine (.25MM/.010" Over) |
| Truck Applications | Dodge 1st Generation 1988-93, Dodge 12V 1994-98 |
|---|---|
| SKU | HS4068A |
| Manufacturer | Mahle |
| Weight | 5.00 |