On all orders over $99.00
Full Customer Support
Always Low Prices
Safe shopping guarantee
| Direct-Fit Replacement | .50mm/.020" Over Thickness Head Gasket |
| Meets OE Specifications |
| YEAR | MAKE - ENGINE SERIES |
|---|---|
| 1989 - 1998 | Dodge - 5.9L 12V Cummins |
| Manufacturer Part Number | HS4068B |
| Manufacturer Name | Mahle |
| GTIN | 725975873403 |
| Shipping Weight | 4.00 lb. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Width | 8 in. |
| Shipping Height | 2 in. |
| Fuel Type | Diesel |
| Warranty Info | 1 Year Limited |
| Prop 65 | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - P65Warnings.ca.gov |
| Internal | L0.00R0.00 |
| Vehicle Fitment | 1989-1998 Dodge with 5.9L Cummins Engine (.50mm/.020 Over) |
| Truck Applications | Dodge 1st Generation 1988-93, Dodge 12V 1994-98 |
|---|---|
| SKU | HS4068B |
| Manufacturer | Mahle |
| Weight | 4.00 |